Wynajem samochodów Warszawa bez kaucji

Urlop z cudem świata

Urlop z cudem świata

Post by relatedRelated post

Urlop z cudem świata

Najchętniej odwiedzanym regionem Chorwacji jest Dalmacja. Powodem jej popularności jest mnóstwo atrakcji, dzięki którym o nudzie podczas urlopu tu nie ma. Perłą Dalmacji i Adriatyku jest najczęściej opisywany przepiękny Dubrownik. Oprócz niego uroczych miast region ma o wiele więcej.

Jednym z najpiękniejszych, a przy okazji i najstarszych, jest m.in. położony niedaleko ujścia rzeki Krka do Adriatyku, zbudowany na zboczu góry, Szybernik. Dla mniemających formy spacer po nim to prawdziwe wyzwanie. Najważniejszym obiektem Szybenika jest położenia na urwistym występie skalnym twierdza św. Michała. Wdrapanie się na górę wymaga troszkę kondycji. Umiejscowienie wysoko twierdzy w dawnych czasach miało na celu strategiczną obserwację okolicy i wypatrywania zbliżających się do brzegu nieprzyjacielskich statków. Dziś na Adriatyku można zobaczyć łączące wyspy ze stały lądem promy. W krajobrazie miasta dominuje kopuła jednej z cenniejszych chorwackich świątyń, katedry św. Jakuba. Jej fenomenem jest to, że bez użycia spoiwa zbudowane jest sklepienie. Na fryzach świątyni wyrzeźbione są portrety ówczesnych mieszczan. Zobaczymy też powstałe z bloku skalnego baptysterium, na którego sklepieniu widać misternie rzeźbione rwące się do lotu anioły. Katedra ma niesamowitą akustykę i wpisana jest na listę UNESCO. W Szyberniku ściśle do siebie przylegają liczne domy i pałace. Z ratuszem sąsiaduje o dziewięciu arkadach loggia, przypominająca te z weneckiego placu św. Marka.

Kiedy już poznamy Szybernik warto na dzień lub dwa zapuścić się w głąb lądu, by zobaczyć przepiękne jeziora i niepowtarzalne kaskady szmaragdowych wodospadów Krka. Siła spadającej wody jest wielka, ale odważni wchodzą pod mniejsze wodospady by od innej strony utrwalić je na zdjęciu. Wodospady Krka zaliczane są do przyrodniczych cudów świata. Są wśród nich pojedyncze o wysokości ponad 20 metrów, oraz te robiące największe wrażenie ciągi kaskad tworzących niesamowitą scenerię. Pędząca przez nie rzeka Krka spada ku morzu z 240 metrów wysokości. Bliżej ujścia nurt rzeki jest szerszy i płynie wolniej. Można w tym miejscu żeglować łodzią lub łodzią. Turystów do wodospadów dowożą ze Skradinie stateczki. Na środku rzeki położona jest wysepka Visovac. Stoi na niej klasztor franciszkański z XV w. Osobliwością tutejszą są stojące wzdłuż drogi babcie sprzedające turystom pyszne likiery, domowe wina, słynną rakiję, suszone daktyle i świeże figi. Przed zakupem można tych trunków po degustować.

Połączenie z prawie wszystkimi międzynarodowymi portami lotniczymi ma stolica Chorwacji, Zagrzeb. Stąd m.in. liniami lotniczymi Croatia Airlines można kontynuować lot do miast leżących na wybrzeżu, w tym i Dalmacji, która dysponuje trzema lotniskami: w Zadarze, Splicie i Dubrowniku. Najbliżej do Szybenika i wodospadów Krka jest z Zadaru, bo około 75 kilometrów. Do portów tych tanie loty oferuje też z Zagrzebia polski LOT. Latem w tamtym kierunku kursują również liczne czartery.

About